Nové danění nemovitostí po korona-krizi

Součástí daňového balíčku pro rok 2021 je změna, která má zkrotit před koronavirovou krizí rostoucí ceny nemovitostí. Konkrétně ztížit pozici „spekulantům“, kteří byty a domy kupují „jen“ na investici.

Pokud návrh projde, nemovitosti nakoupené od roku 2021 pro jiné než vlastnické bydlení bude muset jejich majitel držet 15 let, aby z jejich prodeje nezaplatil daň z příjmu. Takzvaný časový test se prodlužuje z dosavadních pěti let. Nemovitosti užívané k vlastnímu bydlení bude možné i nadále prodat po dvou letech, aby se z jejich prodeje nemusela hradit daň z příjmu.

Danit se nebude celý příjem z prodeje, ale pouze zisk. Tedy kupní cena z prodeje nemovitosti minus peníze, za které současný majitel nemovitost původně koupil.

Výjimka na podporu vlastnického bydlení

Pokud vlastník prodá nemovitost, ve které nebydlel, ale peníze z jejího prodeje použije na obstarání vlastní bytové potřeby do konce roku následujícího či v roce předcházejícím prodeji, daň neplatí. Například pokud prodáte byt, který byl pronajímán, a peníze použijete na stavbu domu pro bydlení, bude prodej osvobozen.

Aktuálně nejdiskutovanější součástí tohoto daňového balíku je možné zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Ta v současnosti činí čtyři procenta z celkové kupní ceny a kupujícím navyšuje objem prostředků, které musí na nákup sehnat. Součástí balíku je také návrh na zrušení daňových odpočtů úroků z hypotéky.

Zpětné účinky a možnost opt-in

S podáním vkladu do katastru nemovitostí není třeba vyčkávat až na případné schválení návrhu zákona Parlamentem, protože bez ohledu na to, zda a kdy bude návrh schválen, by z něj měli prospěch všichni, jejichž daň je splatná od 31. března 2020. Ti by již neměli povinnost daň zaplatit. To by se týkalo všech poplatníků, kteří dokončili svůj vklad na katastr v průběhu prosince 2019 nebo později.

Formou tzv. opt-in nabízí návrh řešení i např. pro lidi s novostavbou, která je od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozena. Stačilo by ve lhůtě pro podání přiznání nebo do 30 dnů ode dne účinnosti zákona oznámit finančnímu úřadu zájem daň přiznat a případně uhradit (v případě novostaveb zůstává samozřejmě zachováno osvobození, a tedy za ně poplatník platit daň nebude), a poté by bylo možné dále uplatňovat odpočty úroků z hypotečního úvěru. Využít opt-in by mohli poplatníci, jejichž daň je splatná od 31. března 2020 a návrh na povolení vkladu do katastru nemovitostí podali do 31. prosince 2020.

zdroj: novinky.cz

 

Domluvte si se mnou schůzku. Kontakt