Ceny bytů a domů podle regionu a velikosti obce

Již z historie pozorujeme, že při formování moderní demokracie patřio vlastnictví nemovitosti mezi podmínky volebního práva. Dnes zažíváme jinou situaci. Volební právo máme všeobecné, ale ceny bytů a domů stále ještě spoustu lidí straší bezdomovectvím, protože vyžadují prakticky celoživotní úspory běžného vydělávajícího.

Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že zdražování nástupem ekonomické krize ustalo. Oproti roku 2008 jsou ceny bytů levnější asi o pětinu, nepatrně klesly také ceny rodinných domů.

Úrokové sazby hypoték připomínají běžnou inflaci, a proto stát přestal finančně podporovat tento způsob rodinné investice. Kvůli vývoji realitního a energetického trhu letos státní orgány dokonce lehce snížily příspěvek na bydlení.

Ceny bytů oscilují kolem 20 tisíc korun za čtvereční metr

cena bytů

Ceny bytů jsou nejlevnější v Ústeckém kraji, kde zároveň dosahuje republikového maxima nezaměstnanost. V souvislosti mezi pracovními příležitostmi a tržní hodnotou životního prostoru to vypadá jasně. ČSÚ měří ceny bytů v českých korunách za čtvereční metr (Kč/m²), poslední čísla jsou za roky 2010 až 2012. Průměrná kupní hodnota v tuzemsku činila 20 108 Kč/m². Průměrné ceny bytů v Praze dosahovaly dvojnásobných hodnot 45 041 Kč/m², na Praze 1 dokonce více než trojnásobných 65 273 Kč/m².

Regionálně zmapované ceny bytů možná vysvětlují, proč tuzemský realitní trh zůstává poměrně rozdrobený. Nemovitosti stále uživí tisíce realitních kanceláří. Lokální trhy zřejmě vyžadují lokální přístup, což může vyhovovat místním, spíše nevelkým firmám.

Průměrná cena domu převyšuje 2 500 korun za kubík

ceny domů

Ceny bytů zřejmě zajímají především obyvatele měst. Ale co když hledáme komfortní venkovskou rezidenci, vhodnou pro víkendové akce, rodinný život nebo poklidné stárnutí? ČSÚ vyjadřuje ceny rodinných domů v českých korunách za krychlový metr (Kč/m³), poslední takové údaje zveřejnil za rok 2012. V tomto ohledu nejlevnějším krajem je Vysočina. Potenciální kupec může předpokládat, že cena nového domu ve středu republiky bude pravděpodobně nižší, než zchátralé stavení v hlavním městě. Průměrná kupní cena domu v České republice činí 2 578 Kč/m³. Průměrná cena domu v Praze činí více než trojnásobných 8 006 Kč/m³.

zdroj: http://kupnisila.cz/ceny-bytu-domu/

Domluvte si se mnou schůzku. Kontakt